1.While testing transformer oil the gap between electrodes is kept at a distance of
(a) 1 mm (b) 2 mm
(c) 3 mm (d) 4 mm
Ans: d
2.The short circuit test of a transformer gives
(a) Copper loss at full load
(b) Copper loss at half load
(c) Iron loss at any load
(d) Sum of iron loss and copper load
Ans: a
3.What kVA rating is required for a transformer that must handle a maximum load current of 8 A with a secondary voltage of 2 kV?
(a) 4KVA (b)0.25KVA (C) 16KVA (d) 8KVA
Ans: c
4.Which test is conducted on all transformers in a manufacturing concern
(a) Routine test (b) Type test
(c) Special test (d) All above
Ans: a
5.The ratio of kW to kVA is known as
(a) Voltage regulation (b) power factor
(c) Transformation ratio (d) None above
Ans: b
6.A transformer is plugged into a 120 V rms source and has a primary current of 300 mA rms. The secondary is providing 18 V across a 10 load. What is the efficiency of the transformer?
(a) 88% (b) 90% (c) 92% (d) 95%
Ans: b
Pin = 120*0.3=36W. Pout = 18*18/10=32.4.
efficiency = Pin/Pout. = (32.4/36)*100. = 90%.
7.The dielectric strength of transformer oil is expected to be
a. 1 kV b. 33 kV
c. 100 kV d. 330 kV
Ans: b
8.A common method of cooling a power transformer is
a. natural air cooling b. air blast cooling
c. oil cooling d. any of the above
Ans: c
9.The transformer ratings are usually expressed in terms of
a. Volts b. amperes
c. kW d. kVA
Ans: b
10.The thickness of lamination used in a transformer is usually
a. 0.4mm to 0.5 mm b. 4 mm to 5 mm
c. 14mm to 15mm d. 25mm to 40 mm
Ans: a
|
|
No comments:
Post a Comment